Mintha makettasztalt látnánk a képen, de valami mégis gyanús: ismerősek az épületek, túl élethű a folyó... lehet, hogy mégsem makett, amit látunk, hanem a valóság?
Az alábbiakban látható képek mind az úgy nevezett "tilt shift" technikával készültek. Ez azt jelenti, hogy a fotós vagy egy tilt shift objektívet használt, ami egy eltolható tengelyű objektív, és eredetileg a perspektívatorzulás nélküli képek készítésére lett kitalálva, vagy pedig valamely képszerkesztő program segítségével érte el ezt a hatást. Ez utóbbiakat "fake", azaz hamis tilt shiftnek is nevezik.
Az ilyen képekhez persze nem elegendő a megfelelő objektív vagy a megfelelő technika ismerete, témát is jól kell tudni választani. Különösen hatásosak azok a képek, amelyek felülről készültek (mondjuk egy magas épületről) és lehetőleg még embereket vagy autókat is látunk rajtuk, de a jól kivehető aprócska házak is remekül fokozzák a makett-érzetet. Ezen kívül érdemes élénk színeket keresni és használni, ezek szintén hozzájárulnak ehhez a hatáshoz.
Most pedig jöjjenek a képek:
euler: krishyDSC 0515 tilt2
kontrasz: Tilt shift
mufracsek: Prága 2010.10.15-17 578-tiltshift
Gyenis: Makett város
Havihegy - tiltshift