bart:Koronás randevú
1873-ban ezen a napon egyesült Pest, Buda és Óbuda. Budapest Főváros Közgyűlése 1991. március 21-i döntése értelmében ez a nap Budapest ünnepnapja. 1867-ben, a kiegyezés után, Pesten is hozzákezdtek a nagy urbanizációs feladatok végrehajtásához.
A jelentősebb eseményeket megpróbálom a teljesség igénye nélkül, feltöltött fotóitokkal illusztrálni, remélem sikerül.
torobala: gyalogos lét
darthwalk: Szélső sávban
A városrendezésre 1870-ben írtak ki pályázatot, amit Lechner Lajos építész nyert meg.Ettől kezdve állandó építkezési területté vált a város. Nekifogtak a pesti utcák tömeges kiszélesítésének, meghosszabbításának, rendezésének. 1871-ben elkezdték építeni az Andrássy utat, és még ugyanebben az évben törvény született a Nagykörút építéséről.
elpe:Parlament nélkül
Easy_Performer: tessék mondani, merre van Buda?
Elkészült a második Duna-híd, a Margit-híd is.
Szakadáskapcsoló:A Ganz csuklós utolsó napja a körúton
pentaxláma: Budai rakpart
A kiegyezés után indult meg a tömegközlekedés kiépítése is. A Kálvin tér és Újpest, valamint a Lánchíd és Óbuda között sínen közlekedő kocsik szállították az utasokat. 1887-ben pedig forgalomba állították a mai villamos ősét a Nagykörúton.
Rolling: Fehér a Clark Ádám tér
1870-ben megindult a Várhegyre a Sikló, négy évvel később pedig a Szabadság-hegyre a Fogaskerekű.
I\\/I4R[ł: Indulás!
Az 1880-as évek második felében kiépült a Cinkota és Soroksár közötti, valamint szentendrei HÉV.
A korszak másik két vívmánya a távirda és a telefon. 1874-ben nyílt meg a Központi Távirda, öt évvel később pedig megkezdődött a telefonhálózat kiépítése. A városban megjelent a sajtó mint intézmény. Felépült a József körút sarkán a Budapesti Hírlap újságpalotája, ami egy épületben egyesítette a szerkesztőséget, a kiadót és a nyomdát.
Sorra nyíltak a polgári lét fontos helyszínei a kávéházak és mulatók: a New York kávéház, a Centrál, a Japán Kávéház, vagy a Somossy Orfeum, 1884-ben pedig elkészült az Ybl Miklós tervezte Operaház is.
Leicapress: Ősz a Városligetben VII.
vlm:A kéreg alatt II.
Manóvezér: Végállomás
A korszak csúcspontja a millennium éve, 1896 volt. Ebből az alkalomból országos kiállítást rendeztek. A budapesti kiállítás épületei a Városligetben kaptak helyet. Az itt megépült új épületekben mutatták be Magyarország mezőgazdaságát, iparát, kereskedelmét, kultúráját, tájait, városait. Erre az alkalomra kiépült a kontinens első földalatti vasútja, a Kisföldalatti is.
miki3d: Kupola
WadWanda: InneNisSzép
A lipótvárosi Duna-parton ekkor már olyan előrehaladott állapotban volt az Országház építése, hogy ünnepi ülését már az új kupolacsarnokban tarthatta meg a Tisztelt Ház. A gótikát visszaálmodó épület felavatására 1902-ben került sor. A város belterülete ekkor már egészen a mai Szent István körútig terjedt, ott épült fel a pesti polgárság színháza, a Vígszínház. A körút másik végéhez közel pedig elkészült az Iparművészeti Múzeum szecessziós épülete.
Forrás: http://jelesnapok.oszk.hu/prod/unnep/budapest_unnepnapja
Neumann-ház – Irodalmi Szerkesztőség
Espíritu: Budapesti panoráma