Fotómegosztókon szinte sosem lehet gifet megosztani, mert senki sem akarja, hogy az internet hálistennek rég elfeledett kora köszönjön vissza a pörgő-forgó @-ok, villódzó "under construction" felirat mögötti magától mozgó lapátok képében - így az Indafotón első 5 évében sem lehetett*.
Mi az a cinemagraph?
2011 közepén dolgozta ki két amerikai fotós - Kevin Burg és Jamie Beck - a cinemagraph módszert, amivel divatfotóikat akarták feldobni úgy, hogy a nagyrészt statikus fotó egy részét animálják:
A módszer egysszerű maszkolás és egy rövid videófelvétel kombinálása, majd gifbe exportálása olyan nagy sikert aratott, hogy azóta ezzel van tele az internet. Nyilván nem nagyszerű hangulatú divatfotókkal, még csak nem is híres filmjelenetekkel, hanem az aktuális mémekkel (amikből gyors avulásuk miatt egyet sem teszünk ide ki).
Na jó, de csak egy hódot:
Hogyan készíthetek értelmes mozgó képet?
Azt már láthatjátok, hogy mi a cinemagraph. Ha szeretnétek készíteni egyet, akkor az egészen ismerős akcentussal beszélő Martin Perhiniak videós tutorialját ajánlom, amihez egy Photoshop CS6-os kell:
Akinek nincs Photoshopja, vagy nem akar ezzel bíbelődni, az a mobiljával is készíthet egyszerűbb cinemagraphokat, itt van például a Cinemagram és a Flixel nevű app a mobiljára, többé kevésbé élvezhető darabokat lehet ezzel is készíteni.
Feltöltés, korlátozások
Az animgifeket nagyon sokáig tart feldolgoznunk, ezért a feltöltés utáni konvertálásnál jóval többet kell várni egy-egy gifre mint a jpg-kre.
A cinemagraph-okat minimum 200x200, maximum 640x640-es, 2MB-os méretben várjuk. Tehát ha egy 250x167-es képet akarsz feltölteni, akkor nem engedjük, csak úgy mint a 720x433-as esetében
Ha kipróbáljátok a funkciót lássátok el feltöltött mozgóképeiteket cinemagraph és animgif címkékkel, hogy tudjunk szemezgetni a jobb darabokból.
Hajrá!
*Az Indafotó november 6-án volt 5 éves. Vagy szeptember 7-én.