A flickr ötmilliárd feltöltött fotót bejelentő blogbejegyzése szebb karriert futott be mint a 4-3-2 Milliárd képről szóló. Ennek kapcsán elővettem egy régebbi, még nem publikált grafikonomat, ami a flickr bővülését mutatja be.
Visszakerestem a mérföldköveket jelző képeket, hogy kiderüljön, hogyan növekedett a fotómegosztó. Hogy teljes legyen a kép, mellétettem az Indafotót is, ami egy hónap múlva éri el az ötmillió feltöltött fotót:
A részletes adatokat ezen a sheeten találjátok.
Ezek csak a száraz adatok - talán nem is írtam volna meg a bejegyzést, ha nincs Völgyi Attilának a "Fotó milliárdok - de minek?" című bejegyzése. Olvassátok el a blogján, ahová ezt írtam kommentnek:
Attila, nem értem a csodálkozásodat.
A fotómegosztók legalább kettős szerepet látnak el. Egyrészt “lakossági” fotóalbumok, ahová minden internetképes ember feltöltögeti szépen a saját képeit. Neki nem fontos a mélységélesség, a derített vakuzás, a harmadoló/felező/egyéb vonalak mentén komponált “szép”, “szabályos” kép. Ők kattintanak, megmutatják másoknak, emlékeznek, nevetnek a képeken.
Régen annyiban különbözött a helyzet hogy a képek ezredrésze készült el, lévén pénzbe került a technológia, plusz, száz évre visszamenőleg ami fennmarad, akármilyen rossz is, már önmagában értékes. Lásd Fortepan.
Szóval a fotómegosztók egyik funkciója a publikus/zárt, de mindenképpen online képtár. Azt tudtad egyébként, hogy a flickr 2003-ban, mikor elindult, egy online játék screenshotjainak megosztására szolgált? Épp csak annyi történt, hogy a játékot mindenestül elmosta az online képmegosztás sikere.
A másik funkció természetesen a lelkes amatőrök, félprofik és profik kiszolgálása. A flickr és az Indafotó is igyekszik kielégíteni mindkét igényt, de pla Picasa és a Facebook egyértelműen a lakossági felhasználásra megy rá, a SmugMug pedig a profikra (előfizetés, 3 különböző földrajzi helyen tárolt backup, fullHD videó, stb).
Ez egy másik világ.
Szóval ötmilliárd fotó? Na és. A Facebookra évente 30 Milliárdot töltenek fel az októberi adatok alapján extrapolálva (https://www.youtube.com/watch?v=T6MfnuvH4Rs 1:58 körül) – nem ez a lényeg, nem egészében kell vizsgálni az egészet, hiszen az csupán mennyiség.
Sokkal nagyobb szó az, hogy ebből az óriási képmennyiségből, ha valaki akarja és tudja (márpedig a flickr akarja és tudja, és az Indafotó is igyekszik) le tudja válogatni az igazán jókat automatizmusokkal, sőt – ami még jobb – jó kategorizáló és keresőrendszerrel minden netező kezébe adja a lehetőséget, hogy a szinte végtelen sok fotóból tetszőleges témában megtalálja és leszelektálhassa a legjobb fotókat.
Pont, hogy nem búslakodni és hüledezni kéne a számokon, hanem örülni annak, hogy (egy csodálatos korban élünk uraim) minden eddiginél jobb lehetségünk van a rengeteg fotóból a legszebbeket gyorsan megtalálni.
Friss: Olvassátok el Hernádi Levente (divany.hu fotósa) posztját a témában