A MAI MANÓ HÁZ kihirdette a VÍZ és JÖVŐ pályázat győztes képeit, aminek a zsűrizésében én is részt vettem.
A képek listáját láthattátok már a Mai Manósok blogján, kitettem az Indafotóblogra is, most pedig adok egy kis betekintést a zsűrizésbe, leírom a szempontjaimat, ami alapján a képeket válogattam:
1170 fotó volt a pályázat gyűjteményében lezáráskor, ezt kellett átlapozni. Régen a Diavetítés funkciót használtam, mióta itt a Nagyítás, azóta ez még könnyebb.
Végigböngészve a rengeteg képet volt egy visszatérő sejtésem, amikor a nagybetűs Jövőről van szó, a pályázók hajlamosak a borúlátásra. Itt van mindjárt a győztes képek közé bekerült két emberalak - Kása István és Riskó Gáspár képei - kifejezetten nyomasztóak, kétségkívül hatással vannak a nézőre, kérdés, hogy milyennel. Nekem nehezebb ezekkel a fotókkal azonosulni, így a második átböngészéskor a pozitívumra és a kiemelkedő megvalósításra és ötletre tettem a hangsúlyt, kevésbé érdekelt a drámai hatás. Azokat a képeket szerettem, ahol a vizet eszközként és nem témaként használták. Nem volt muszáj, hogy a képen víz is legyen, erre is volt példa, sőt, volt, ahol pont ez volt az érték.
Itt van mindjárt Kiss Balázs "Lassan olvad a márciusi hó" című képe, jó ideig kellett néznem, mire összeállt az agyamban a kép.
Nagyszerű a technikája és jó az üzenete is Fleckistán László "Pozitív ökolábnyom" című képének. Domború? Homorú? Ha sokáig nézed, megváltozik, aztán pedig vissza.
Megszerettem Csuvár Erzsébet és Slezák Ilona két munkáját is, Erzsébet egy jó kameraállásból ügyesen szemléltette a sarki jég olvadását.
Ilona fotója elképesztő találat, a lehető legjobb szögből fotózva. A fa mint az élet jelképe, körvonalazva, jégbe fagyva, tartósítva. Kettő az egyben! Elmondhatom, hogy ez volt a kedvencem az összes közül.
Gombai Gellért Víztükörtér című trükkös képe bekerült a 10 kiemelt közé, gratulálok neki!
Bekerült Hainer István tus című fotója is, amiben egyfajta fejlődést láttam, generációkat kapcsolt össze a víz segítségével - ennek is nagyon örültem!
Megtalált Bükki Imre jégkeze is, ezt a képet is csak ajánlani tudom, jól személyesíti meg a vizet (jeget), jó fotó egy jó pillanatban. Van értéke a fekete-fehérségének.
Sziráki Lili kacsaúsztatója is szerepel a top10-ben, multiexpo használatával kelt apály-dagály hangulatot a város közepén, nagyon tetszett.
A végére szintén egy ügyes fotó egy jó pillanatról, Kiss Balázs Kanál sziluettjét is nézni kellett egy ideig, mire összeállt.
További kiemelkedő képek: